Seimo narys Artūras Melianas prašo išaiškinimo, ar įmokų į būsimų pensijų sąskaitas sumažinimas nepažeidžia Konstitucijos

Seimo narys Artūras Melianas prašo išaiškinimo, ar įmokų į būsimų pensijų sąskaitas sumažinimas nepažeidžia Konstitucijos

Tokį Seimo kreipimąsi į Konstitucinį Teismą Liberalų ir centro sąjungos narys A. Melianas užregistravo ketvirtadienį.

Konstituciniam Teismui nusprendus, kad Vyriausybė privalo atstatyti sumažintas socialinio draudimo pensijas ir numatyti jų kompensavimo mechanizmą, iškilo klausimas, ar nebuvo pažeisti ir beveik visų dirbančių žmonių, kurie yra kaupiamosios pensijų sistemos dalyviai, teisėti lūkesčiai ir teisė į nuosavybę. Valstybė keletą kartų sumažino įmokas į būsimųjų pensijų sąskaitas, taip ženkliai sumažindama galimybę atstatyti dėl krizės sumažėjusias sukauptas lėšas.

 „Pirmą kartą mažindama įmokas Vyriausybė pažadėjo jas atstatyti nuo 2012 m. ir kompensuoti praradimus, kaip buvo daroma daugelyje valstybių dėl krizės pasekmių. Tačiau vėliau buvo dar kartą sumažintos įmokos ir užmirštas pažadas jas atkursti. Dabar siūloma visiškai panaikinti šias įmokas. Tai galima vertinti kaip žmonių lėšų nusavinimą ir iš esmės pensijų sistemos reformos pabaigą. Tokie sprendimai akivaizdžiai pažeidžia beveik 1 milijono dirbančių žmonių teisėtus lūkesčius, griauna pasitikėjimą Valstybe ir sudaro prielaidas dar didesnei emigracijai“, – teigia liberalcentristas, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Artūras Melianas.

Pensijų sistemos reforma, numatanti asmeninių pensijų kaupimą su investavimu, dėl blogėjančios demografinės situacijos vyksta daugumoje valstybių, nes valstybinė socialinio draudimo sistema jau negali užtikrinti pakankamų pensijų senatvėje. Lietuvašią reformą pradėjo prieš dešimt metų.